Izolacja akustyczna drzwi wewnętrznych.

Zanieczyszczenie hałasem to prawdziwy problem i choć  wygłuszenie  ścian,  podłóg  i  sufitów  wydaje się oczywistym rozwiązaniem, dźwiękoszczelne drzwi również mogą pomóc. Nawet jeśli hałas nie jest problemem w twoim domu, być może jesteś muzykiem i musisz zmniejszyć hałas uciekający z domu.

W tym miejscu przyjrzymy się różnym opcjom dźwiękoszczelnych drzwi, w tym zasłonom akustycznym, farbom dźwiękochłonnym, płytkom piankowym i uszczelnieniom między drzwiami a ich ramami.

 

Korzystanie z zasłon akustycznych

Zasłony akustyczne nie tylko oferują sposób na wytłumienie dźwięku docierającego do pomieszczenia, ale także zapewniają unikalną cechę projektową, która tworzy nową atmosferę w pomieszczeniu.

Są łatwe w montażu, wymagają umieszczenia małego karnisza z tyłu drzwi. Na drążku zawieszona jest ciężka tkanina, zakrywająca lico drzwi. Dostępne są nawet zasłony wykonane z materiału tłumiącego dźwięk.

drzwi wewnętrzne porta

Gdy już wieczorem usiądziesz w pokoju, możesz rozciągnąć zasłony, aby zakryć drzwi, a gdy przestrzeń nie jest używana, można ją po prostu przesunąć na bok.

Używanie farby dźwiękochłonnej

Ta specjalna farba może pochłaniać fale dźwiękowe podczas przechodzenia przez ściany. Ten rodzaj farby można znaleźć w większości marketów budowlanych. Nakłada się ją jak każdą normalną farbę, chociaż po nałożeniu na powierzchnię będzie wydawać się grubsza.

W zależności od rodzaju zanieczyszczenia hałasem, farba dźwiękochłonna może być bardzo skutecznym rozwiązaniem. W większości przypadków sprawdza się dobrze, gdy mamy do czynienia ze średnimi częstotliwościami, takimi jak ludzki głos. W przypadku telewizji lub muzyki nie będzie działał wystarczająco dobrze w izolacji, ale można go wykorzystać jako część szerszego planu działania w pomieszczeniu.

Korzystanie z płytek piankowych

Nałożenie na drzwi wygłuszających płytek piankowych to kolejny sposób na pochłanianie dźwięku dochodzącego z innych obszarów domu lub ze źródeł zewnętrznych. Sklepy muzyczne są zwykle najlepszym miejscem do ich zakupu, ponieważ są one używane w profesjonalnych studiach nagraniowych do celów izolacji akustycznej.

Pianka działa, ponieważ jej gęstość pochłania fale dźwiękowe i pomaga tłumić siłę przenoszonego hałasu. Można je łatwo przymocować do drzwi za pomocą kleju, zszywek lub śrub, aby je zamocować.

Ponieważ drzwi są stale używane w domu, ważne jest, aby płytki dźwiękoszczelne były na swoim miejscu, aby nie odpadły w późniejszym terminie.

Płyty izolacji akustycznej występują również w różnych gęstościach w zależności od wymaganego poziomu redukcji hałasu w pomieszczeniu.

Korzystanie z masowo obciążonej bariery winylowej (MLV)

Podobnie jak piankę dźwiękochłonną, MLV można kupić w sklepach muzycznych lub specjalistycznych sklepach akustycznych, ponieważ są one zwykle używane w profesjonalnych przestrzeniach nagraniowych.

Są one dostarczane w grubych rolkach winylu, które są przycinane do rozmiaru drzwi, które chcesz wyciszyć. Za pomocą mocnego kleju przyklej winyl do drzwi i poczekaj kilka godzin, aż wyschnie.

MLV to świetny sposób na zablokowanie dźwięku z zewnątrz pomieszczenia, a materiał można kupić w różnych grubościach, w zależności od tego, jak silne są zakłócenia dźwięku.

Jak sprawdzić luki

Szczeliny znajdujące się na krawędziach drzwi ułatwiają przenikanie dźwięku bez niczego, co mogłoby zmniejszyć jego głośność. Zanim pomyślisz o uszczelnieniu szczelin, warto sprawdzić, gdzie się znajdują, co na dłuższą metę znacznie ułatwi zadanie ich zakrywania i wypełniania.

Najlepszym sposobem na to jest wyłączenie świateł po obu stronach drzwi. Jest to praca, którą najlepiej wykonywać z kimś po drugiej stronie, aby mógł użyć latarki, aby oświetlić krawędzie drzwi po ich zamknięciu.

Zwróć uwagę na miejsce, przez które przechodzi światło, ponieważ będą to te same szczeliny, do których może przedostać się dźwięk. Oczekiwanie, że każda luka może zostać wypełniona, nie jest realistyczne, ale skup się na niektórych większych przestrzeniach, aby zobaczyć, czy ma to wpływ na poziom dźwięku.

Uszczelnij szczelinę między drzwiami a ościeżnicą

Istnieje kilka sposobów na uszczelnienie szczeliny między drzwiami a ościeżnicą. Listwy zabezpieczające przed warunkami atmosferycznymi są pierwszymi, które można łatwo przymocować do powierzchni drzwi. Nakłada się je za pomocą mocnego kleju, a po wyschnięciu drzwi można zamknąć, co pomoże uszczelnić szczelinę,

Alternatywnie możesz uszczelnić wszelkie szczeliny, które istnieją między drzwiami a ich ramą. Będzie to wymagało użycia pistoletu do uszczelniania wypełnionego tubką uszczelniacza do drewna. Ostrożnie wyciśnij miód z uszczelniacza w szczeliny, które zauważysz na drzwiach.

Wyciśnięty nadmiar można wytrzeć szpachelką, a po wyschnięciu kit pomoże w pochłanianiu zewnętrznych dźwięków dochodzących do pomieszczenia.

Zainstaluj zamiatacz drzwi

Na dolnej krawędzi drzwi można zainstalować ściereczkę do drzwi, aby dodatkowo zabezpieczyć miejsce, które zwykle jest największą szczeliną znajdującą się wokół krawędzi. Dobre zamiatanie drzwi lekko ociera się o podłogę podczas otwierania i zamykania

Być może masz już jeden na swoim miejscu, ale jeśli jest pęknięty, nie będzie zapewniał dużej ochrony przed hałasem, ponieważ hałas będzie mógł łatwo przez niego przejść. Można go łatwo wymienić, odkręcając i umieszczając nowy na swoim miejscu.

 

Użyj solidnych drzwi

Solidny rdzeń lub solidne drewniane drzwi dodają do pomieszczenia ochronną warstwę dźwiękochłonną, utrudniając przenikanie hałasu do pomieszczenia. Gęstość materiału oznacza, że ​​fale dźwiękowe są pochłaniane po zetknięciu się z powierzchnią, tłumiąc intensywność dźwięku.

Większość drzwi wewnętrznych w budynkach mieszkalnych składa się z jasnego drewna lub płyty wiórowej, które zapewniają bardzo niewielką ochronę przed hałasem, ponieważ są zwykle częściowo lub całkowicie puste.

Drzwi wewnętrzne z litego drewna lub z litego rdzenia są droższe w zakupie, ale oferują również wyższy poziom izolacji cieplnej. Oznacza to, że możesz zauważyć zwrot z inwestycji dzięki niższym rachunkom za energię w okresie zimowym.

 

Wzmocnienie panelu drzwi

Ruch dźwięku oznacza, że ​​może on przechodzić przez obiekty, które nie są gęste, a jeśli drzwi do pomieszczeń w twoim domu nie są solidne, to nie zapewnią dużej ochrony.

Dobrym rozwiązaniem jest wzmocnienie płata drzwiowego kolejnym kawałkiem drewna w celu zwiększenia masy konstrukcji. Drewno MDF jest najlepszym materiałem do wykorzystania, a po zmierzeniu rozmiaru drzwi można je przyciąć na wymiar w lokalnym supermarkecie budowlanym, co obecnie wiele osób oferuje za darmo.

Jeśli możesz znaleźć mieszankę tłumiącą, umieść ją z tyłu płyty MDF przed przykręceniem drewna do drzwi, które wepchnie mieszankę pomiędzy. To dodaje kolejną warstwę izolacji akustycznej, a także pomaga tłumić wibracje.

Uchwyty do drzwi można ponownie przymocować, przewiercając płytę MDF w istniejących otworach przed przykręceniem jej z powrotem na miejsce.

Inne rozwiązania dźwiękochłonne

Główne rozwiązania dźwiękoszczelne zostały omówione powyżej, jednak istnieje kilka dodatkowych pomysłów, które można wdrożyć, aby jeszcze bardziej poprawić izolacyjność akustyczną pomieszczenia.

Umieszczenie na podłodze dywaników, zwłaszcza laminatu, płytek lub twardego drewna, pomoże w absorpcji niektórych fal dźwiękowych. Twarde podłogi nie są chłonne, co oznacza, że ​​dźwięk odbija się od materiału, gdy dotrze do pomieszczenia. Przy wejściu do pokoju i w środku można położyć dywanik, który pochłonie część hałasu.

Jeśli drzwi mają szyby, można to zmienić na podwójne lub nawet potrójne przeszklenie, co zapewni znacznie silniejszą barierę dźwiękową.